Diş Eti Kanaması

Diş Eti Sorunları ve Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti sorunları ve hastalıklarıyla dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi yardımıyla diş aralarınızı temizlerken karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca diş fırçalama ve diş eti kullanımından sonra yaşanılan diş eti kanamaları en yaygın diş eti sorunu göstergesidir. Diş eti kanamaları üzerinde durulması ve profesyonel destek gerektirebilen önemli bir sorundur.


Diş eti kanamaları ve diş etinde meydana gelen şişmeler enfeksiyon riskini artıran durumlardır. Bu sebeple diş eti kanamalarına ve şişkinliklerine dikkat edilmelidir. Diş etlerinizin enfeksiyon kapması sonucunda diş etleriniz, dişleriniz ve çene kemiğiniz zarar görebilir. Bu tarz problemlerin yaşanmaması için erken teşhis ve uygun tedavi önem arz eder.

Dişte Bakteri Plağı Resmi

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji diş etlerini inceleyen ve diş eti problemlerine çözüm sunan bir bilimdir. Diş etlerinizde meydana gelebilecek sağlık sorunlarından endişeleniyorsanız en kısa sürede bir periodontoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Çünkü erken teşhis ileride oluşabilecek birçok diş ve diş eti sorununun önüne geçebilmektedir.

 

Periodontal hastalıklar başta sadece diş etini etkiliyor gibi görünseler de oluşturdukları gingivit durumuyla birlikte hastalık yayılım gösterebilir. Hastalık yayıldıkça diş ve diş etlerinde tedavisi daha güç durumlar meydana getirebilir.

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Bilim adamları ve doktorlar yıllarca diş eti hastalıklarına sebep olan etkenleri araştırmışlardır. Çünkü bir sorunun tedavisi sorunun çıkma sebebiyle bağlantılı olabilmektedir. Bu araştırmalar esnasında diş eti hastalıklarına sebep olan en büyük etkenin dişlerin iyi temizlenememesi sonucunda diş ve diş etlerinde biriken bakteri plakları olduğunu keşfettiler. Her ne kadar bakteri boyutunda gözle görünemeyecek kadar küçük olsalar da bu bakteriler diğer hastalıkların oluşmasını tetikleyici bir özellik taşırlar. Son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalarda diş eti hastalıklarının diğer sağlık sorunlarını tetiklediği kanıtlanmıştır.

Diş Eti Hastalıklarının Sebep Olduğu Diğer Hastalıklar

Diş eti hastalıklarına sebep olan bu bakteri plakları başka sağlık problemlerini de tetikleyici bir özellik taşırlar. Tetikleyici oldukları ve etkiledikleri diğer hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ateroskleroz (Damar Sertliği) ve Kalp Hastalığı: Diş eti hastalıkları tedavisi gerçekleştirilmediği takdirde damarları tıkayabilmektedir. Damarların tıkalı olması da kalp hastalığı riskini artırıcı bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca hasta halihazırda bir kalp hastalığıyla mücadele ediyorsa diş eti hastalıkları, kalp hastalıklarının boyutunu artırıcı bir etki de gösterebilir.


 • Felç: Diş eti hastalıkları damar tıkanıklığına da bağlı olarak arterleri bloke edebilir geçici, kalıcı felce de sebep olabilir. Her ne kadar ender rastlanan bir durum olsa da diş eti hastalıklarının ulaşabileceği boyutu anlama noktasında önemli bir örnektir.


 • Prematüre Doğum: Diş eti hastalıklarına bağlı olarak bazı hamile hastalarda erken yani prematüre doğum gerçekleştiği gözlenmiştir. Bu hem anne hem de bebek için oldukça riskli bir durumdur. Annenin düşük yapma riskini artırıcı bir özelliği bulunur.


 • Diyabet: Diyabet hastalarında diş eti problemleri mevcutsa normal diyabet hastalarına kıyasla daha fazla sağlık problemi yaşayabilirler.


 • Solunum Hastalıkları: Diş eti hastalıklarına sebep olan
  bakteri plakları yayılım göstererek akciğere ulaşabilir. Bu bakterilerin
  akciğere ulaşması sonrası enfeksiyon riski oluşur. Ayrıca hastanın mevcut bir
  akciğer hastalığı varsa bu hastalık daha kötü bir hal alabilir.

Bayrampaşa Periodontoloji Uzmanı Diş Kliniği

Bütün bu problemler göz önüne alındığında diş eti hastalıklarında erken teşhis ve uygun tedavi oldukça önemlidir. Bu problemlerin oluşmasını engellemek için periyodik olarak diş muayenesi uygun olacaktır. Bayrampaşa çevresinde dişçi ve periodontoloji uzmanı arayanlar Olydent Bayrampaşa Diş Kliniğimize gelebilirler. Periodontoloji alanında uzman doktorlarımız hastalığın teşhis ve tedavisinde sizlere yardımcı olabilir ve daha detaylı bilgilendirme yapabilir. Olydent Bayrampaşa Diş Kliniğinden randevu almak için kliniğimize gelebilir, online randevu sisteminden randevu talep edebilir ya da 0531 964 2737 telefon numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Hemen Randevu Oluşturalım!